Za vším hledej korozi
Koroze je přirozeným jevem, kterému časem - pod vlivem povětrnostních podmínek a při kontaktu s vodou a vlhkostí - podléhá většina kovů. Spojuje se s chemickými změnami, jejichž působením se poškozuje struktura kovů a mění se jejich vzhled.
Jednou z jejích nejviditelnějších forem je vytváření rzi na povrchu kovového materiálu, čímž se k jeho původní barvě přidává začervenalý až hnědavý odstín.
Povrchová úprava číslo 1: žárové zinkování
Žárové zinkování je z pohledu odolnosti a cenové dostupnosti momentálně nejúčinnější povrchová úprava ocelových konstrukcí.
Při žárovém zinkování se ocel ponoří do horké taveniny zinku (přibližně 450°C), což zabezpečuje povrchovou úpravu vnějších, vnitřních a těžko dostupných ploch konstrukce.
Zinek a ocel navzájem reagují a na povrchu oceli se vytvoří slitina železa a zinku. Tloušťka této ochranné vrstvy se pohybuje v rozmezí 50 - 150 µm, v závislosti na chemickém složení a typu materiálu, jakož i doby ponoru.
Tímto nedílným propojením zinku a oceli tak vznikne dlouhodobá a cenově výhodná ochrana ocelových konstrukcí.
Povrchy ošetřené žárovým zinkováním jsou chráněny nejen před vlivem větru a počasí, ale hlavně před korozí po celá desetiletí.
Povrch konstrukcí je bezprostředně po žárovém zinkování leskle-stříbrný a s postupem času vlivem prostředí získává matnou až světle šedou barvu.
Takový povrch se dá pomocí reaktivní barvy na zinek nastříkat na jakoukoliv barvu podle přání zákazníka.
Co neopomenout?
Zinkování dutých konstrukcí není možné uskutečnit bez technologických otvorů, a to kvůli nebezpečí exploze.
Je nutné, aby duté prostory měly dostatečně velké vtokové a odvzdušňovací otvory. Jejich množství a velikost významně ovlivňuje kvalitu povrchové úpravy.
Jednotlivé díly musí mít také otvory pro zavěšení konstrukce na ponorné háky.
Náš tip
Nepřehlédněte v naší nabídce žárově pozinkované zemní vruty a příslušenství k nim.
Závěr
Žárově pozinkované kovové konstrukce jsou ve srovnání s konstrukcemi bez povrchové úpravy mechanicky pevnější a odolnější vůči korozi, ale i nárazům, jelikož proces žárového zinkování zpevní materiál zvenku i zevnitř.
Je to jedna z nejekonomičtějších a nejekologičtějších (zbytkový zinek lze znovu použít v procesu zinkování) povrchových úprav pro Vaše kovové oplocení.